YURTDIŞI EĞİTİM SÜRECİ (FRANSA)

KURS DÖNEM VE SÜRESİ

Başlama tarihi: Birçok okulun öğrenci kapasitesinin en yüksek olduğu dönem yaz sezonu, Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Eğer dil eğitiminizi yaz döneminde almak isterseniz okul kaydınızı erken tarihlerde yaptırmanız yerinizi garanti altına almak için yararınıza olacaktır.

Dil eğitiminizi okulların öğrenci kapasitelerinin düşük olduğu dönemlerde yapmanız, tecrübelerimize göre size tavsiye olunur. Çünkü okulların durgun dönemleri dediğimiz sezonlarda giderseniz okullara daha ekonomik koşullarla kayıt yaptırabilir, sınıflarda daha az öğrenci bulunacağı için derslerden daha fazla verim alabilir ve kısa sürede başarı sağlayabilirsiniz. Ve yine bu sezonlarda, kaliteli konaklama merkezlerinde daha az ücretlerle kalabilirsiniz.

Kurs Süresi: Dil kursları için en kısa süre iki haftadır. Almak istediğiniz kursun süresi yine sizin bütçenize, zamanınıza, istek ve beklentilerinize göre değişecektir. Eğer bütçeniz yeterliyse size minimum 6 ay süren ,haftada 20 saat ders ve çeşitli aktivitelerden oluşan kursları seçmenizi tavsiye ederiz. Böylelikle ders yoğunluğunun sizi bunaltmasına fırsat vermeden, ders sonrası boş vakitlerinizde sosyal faaliyetlerde bulunabilir veya part-time çalışabilirsiniz. Ama kısıtlı zamana sahipseniz haftalık 25-30 saatlik yoğun programları seçmenizi öneririz.

Unutulmaması gereken önemli bir konu, yabancı diliniz kaldığınız süreye göre değil, sizin gayret ve çabalarınıza göre gelişmektedir. Tabi ki uzun dönem giden kişilerin daha fazla pratik yapma imkanları olacaktır ama her şeyi kaldığınız süreyle kısıtlı tutup okuldan beklemek yanlıştır. Dil seviyenizi derslerden sonra yapacağınız (self-study) tekrar ve pratiklerle geliştirebilirsiniz. Dil için farklı bir ülkeye gidilmesindeki amaç o dilin konuşulduğu ülkede okul sonrası pratik yapma imkanının olmasıdır, eğer gayret gösterip zamanınızı verimli kullanabilirseniz kısa zamanda başarı elde edebilirsiniz ama her şeyi okul dersleri ile sınırlı tutup okul sonrası tekrar (self-study) yapmazsanız aradan uzun dönem geçmesine rağmen ekonomik olarak zor durumda olduğunuzu, uzun bir süre kaldığınız halde dilinizin istediğiniz ölçüde gelişmemiş olduğunu, arkadaşlarınızdan çok geri kaldığınızı, özgüveninizi yitirdiğinizi fark edip daha uzun süre kalma zorunluluğunu hissedebilirsiniz.İşte buna panik dönemi diyebiliriz, maalesef birçok öğrenci mevcut bir dil birikimi olmadığı halde, kısa bir zaman dilimi için okul ücretini ödeyip istedikleri lisanı gidecekleri ülkeden satın alıp geri döneceklerini düşünüyorlar fakat zaman gideceğiniz ülkede çok çabuk geçiyor, eğer planlı bir çalışma yapmazsanız özgüveninizi kaybetmiş olarak geri dönebilirsiniz.