YURTDIŞI EĞİTİM SÜRECİ (FRANSA)

9 ADIMDA FRANSA'DA FRANSIZCA

1. Ön Görüşme; Öğrenci ile detaylı bir ön görüşme yapılarak kişisel gereksinimleri ve öncelikleri belirlenirken, Fransa vizesi almak için herhangi bir engelinin olup olmadığı sorgulanır.


2. Araştırma ve Değerlendirme; Öğrencinin bütçesine ve gereksinimlerine uygun olduğu düşünülen okulların katalogları incelenir, internet siteleri ziyaret edilir, CD'leri izlenirken okul ve konaklama ücretleri, yaşam giderleri, uçak bileti, sağlık sigortası, vize ücretleri gibi masraflar da hesaplanır ve bir maliyet tablosu oluşturulur. Fransa'da eğitim için planlanan tarihlerde indirimde veya özel promosyonda olan okullar konusunda bilgi verilir. Danışmanlık hizmetlerimizin ücretsiz olduğu ve okulların liste fiyatı dışında herhangi bir ücret talep edilmeyeceği hatırlatılır.


3. Karar ve Kayıt; Fransa'da eğitim alacağı okula karar veren öğrenci kimlik ve iletişim detayları hakkında soruların yer aldığı ayrıca, Fransızca dil seviyesi, gideceği okul, seçtiği program ve tercih ettiği konaklama bilgilerini içeren bir kayıt formu doldurur ve kesin kayıt sırasında okul ücretinden düşülmek üzere bir depozito öder. Ceylan eğitim, kaydı alınan öğrencinin vize başvurusunda kullanılacak kayıt kabul belgesini ve proforma faturasını 3 iş günü içinde okuldan getirtir.


4. Uçak Bileti Rezervasyonu; Kayıt işlemlerinin tamamlanmasının ardından isteyen öğrenciler için en uygun tarihli ve en ekonomik fiyatlı Fransa uçak biletini öğrenci adına ayırtan Ceylan eğitim, bu hizmet karşılığında uçak bilet fiyatı dışında ekstra bir ücret talep etmez.


5. Pasaport ve Vize İşlemleri; İlk kez pasaport alacak öğrencilere pasaport çeşitleri, süreleri ve maliyetleri hakkında detaylı bilgi verilerek en kısa sürede pasaportun çıkartılması önerilir. Fransa Öğrenci Vizesi için gerekli belgelerin listesi öğrenciye verilir ve bu belgelerin tamamlanıp Ceylan eğitim'e teslim edilmesi istenir. Fransa Vize Başvuru Formları danışmanlarımız yardımıyla özenle doldurulur. Konsolosluktan öğrenci adına randevu alınır ve öğrenci vize görüşmesine detaylı bir şekilde hazırlanarak kendilerine sorulabilecek muhtemel sorular hakkında bilgi verilir.


6. Uçak Biletinin Satın Alınması; Vize işlemleri olumlu sonuçlanan öğrenci uçak biletini satın alır.


7. Okul ve Konaklama Ücretinin Yatırılması; Kayıt sırasında ödenen depozito okul ücretinden düşülerek kalan miktar öğrenci tarafından Ceylan eğitim'e yatırılır veya direkt olarak okulun hesabına havale edilerek banka dekontunun bir kopyası Ceylan eğitim'e teslim edilir. Ceylan eğitim kanalıyla Fransa'ya yapılan ödemeler için havale ücreti alınmaz.


8. Gidiş Öncesi Bilgilendirme; Öğrenci, Fransa'nın iklim, kültür, beslenme alışkanlıkları, yaşam standartları ile ilgili olarak bilgilendirilir. İlk kez yurtdışına çıkacak öğrencilere gidiş ve varıştaki havaalanı prosedürleri hakkında bilgi verilir. İhtiyaç duyuluyorsa öğrenci için havaalanında karşılama servisi organize edilir. Karşılama servisi istemeyen öğrencilere havaalanından konaklayacakları yere nasıl ulaşacakları anlatılır.

9.İletişim; Fransa'da eğitime başladığı hafta içinde öğrenci ile iletişim kurularak her şeyin planlandığı gibi gidip gitmediği sorulur.


FRANSA'DA EĞİTİM

Kültür, sanat ve turizm merkezi olarak bilinen Fransa; Kuzey Denizi, Manş Denizi, Atlas Okyanusu ve Akdeniz'le kuşatılmış 2700 kilometre uzunluğundaki muhteşem kıyı şeridi, doğal güzellikleri, tarihi ve turistik yerleriyle Avrupa'nın önemli ülkelerinden biridir.

Bin yılı aşkın süredir, ülkenin politik ve ekonomik merkezi olan romantik başkent Paris; Notre Dame, Sacre Coeur ve Eiffel Kulesi gibi görkemli yapıları, klasik ve modern sanat koleksiyonlarının sergilendiği müzeleri, şirin kafeleri, dünyaca ünlü Fransız Mutfağı'nın leziz ürünlerini sunan restoranları, alışveriş merkezleri ve bulvarlarıyla, turistlerin olduğu kadar yabancı öğrencilerin de ilgisini çekiyor.

GENEL FRANSIZCA PROGRAMLARI

Yılın her döneminde, herhangi bir pazartesi günü başlanabilecek bu programların temel amacı; katılımcının, Fransızca okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerisini artırmaktır. Başlangıç seviyesinden ileri seviyelere kadar, haftada 20, 25 veya 30 saat ders programından oluşan bu programların süresi, öğrencinin istek ve ihtiyaçlarına göre 2 ile 48 hafta arasında değişir.

Ders programı genellikle sabah 9’da başlayıp öğleden sonraya kadar devam eder. Öğrenciler boş zamanlarında okulların bilgisayar salonlarından, kütüphanelerinden ve sosyal imkanlarından yararlanırlar. Haftasonları çevre şehirlere geziler düzenlenir ve dileyen öğrenciler gezilere katılır.

Sınıflardaki ortalama öğrenci sayısının 12 olduğu Genel Fransızca Programları’na katılabilmek için en az 16 yaşında olmak gerekir. Yaşla ilgili bir üst sınır yoktur. Öğrencinin dil seviyesine uygun bir sınıfa yerleştirilebilmesi için okulun ilk günü seviye tespit sınavı yapılır.

DELF - DALF SINAVA HAZIRLIK KURSLARI

Sınav sınıflarının yoğun temposunda, Fransızca’sını kısa sürede geliştirmek isteyen ve kurs sonunda girilecek sınavla, Fransızca dil yeterliliğini uluslararası bir sertifika ile belgelemek isteyen öğrencilerin yoğun ilgi gösterdikleri programlardır.

FRANSA YAZ OKULLARI

Yaz aylarında düzenlenen, 11-18 yaş arası gençlere yönelik, Fransızca ve aktivitelerin içiçe olduğu programlardır. Derslerin genellikle sabahtan öğleye kadar yapıldığı Fransa Yaz Okulları ’nda, öğleden sonra rehber öğretmenler eşliğinde geziler, sportif aktiviteler, bilgi yarışmaları, sinema günleri düzenlenirken, tarihi ve turistik yerler, park, bahçe ve alışveriş merkezleri ziyaret edilir. Bu programa katılan gençler, Fransızca pratik yapma fırsatını okul dışında da sıkça bulabilmelerinin yanısıra, aynı amaç için farklı ülkelerden gelmiş yaşıtlarıyla kaynaşır ve dostluklar kurarlar. Öğrenci yurdunda veya Fransız bir aile yanında konaklama seçeneğine sahip öğrencilerin gerektiğinde 24 saat boyunca ulaşabilecekleri danışmanları vardır. Havaalanında bir okul görevlisi tarafından karşılanıp konaklayacağı yere ulaştırılan öğrenciler, sosyal aktiviteler ve geziler sırasında da yakından gözlenirler. Aile ve ülke özleminden kaynaklanan sorunlar yaşayan öğrencilere rehberlik yapacak ve psikolojik destek sağlayacak profesyonellerin de bulunduğu okullar öğrencilerin aileleri veya danışmanları ile de iletişim içinde olurlar.